Στη σύσκεψη σχετικά με την προεξασφάλιση θέσεων στην κρουαζιέρα, (της Γενικής Γραμματείας Λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής της 4ης Οκτωβρίου 2012) συμμετείχε ο Δήμαρχος Λέρου κ. Μιχάλης Κόλιας. Να σημειωθεί ότι ο κ. Κόλιας ήταν ο μοναδικός δήμαρχος που συμμετείχε σε αυτή τη σύσκεψη.
Μετά το πέρας της σύσκεψης ο Δήμαρχος Λέρου δήλωσε στο Leros News: “Την ώρα που κάποιοι δημοτικοί σύμβουλοι της μειοψηφίας ασχολούνται με το χορτάρι των γηπέδων, η Λέρος αλλάζει ρότα και ο Λεριός επιχειρηματίας μπορεί να ελπίζει σε μια καλύτερη τουριστική σεζόν το 2013. Το γεγονός της συμμετοχής του Δήμου Λέρου στη σύσκεψη για την προεξασφάλιση θέσεων στην κρουαζιέρα είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρο για το νησί μας. Τα θεμέλια για την ανάπτυξη του τουρισμού στη Λέρο όσον αφορά την κρουαζιέρα, έχουν πλέον τοποθετηθεί. Η Λέρος αρχίζει να βγαίνει από την απομόνωση των τελευταίων ετών”. Τα στοιχεία των υπολοίπων εκπροσώπων της από 4.10.12 συσκέψεως έχουν ως εξής:
Α/Α
|
Ονοματεπώνυμο |
Ιδιότητα |
01 |
ΜΟΥΤΖΟΥΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ |
Γ.Γ.Λ.Λ.Π. |
02 |
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ |
COSTA CRUISES |
03 |
ΚΑΛΟΥΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ |
ΕΝΩΣΗ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΟΠΛΟΙΟΥ |
04 |
ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ |
INCHCAPE SHIPPING SERVICES |
05 |
ΜΙΧΑΛΗΣ ΝΟΜΙΚΟΣ |
DONOMIS CRUISE SERVICES |
06 |
ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ |
NAVIGATOR TRAVEL + TOURIST SERVICES LTD |
07 |
ΤΣΙΤΟΥΡΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ |
Ο.Λ.Π. |
08 |
ΒΛΑΧΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ |
Ο.Λ.ΚΕΡΚΥΡΑΣ |
09 |
ΜΠΑΤΣΑΛΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ |
Ο.Λ.ΚΕΡΚΥΡΑΣ |
10 |
ΚΑΣΤΕΛΛΑΝΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ |
ΕΛΙΜΕ |
11 |
ΜΠΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ |
Ο.Λ.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ |
12 |
ΓΚΑΖΙΚΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ |
LOUIS CRUISES |
13 |
ΦΙΛΙΑΝΔΡΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ |
INTERPORT ΠΡΑΚΤΩΡ |
14 |
ΑΝΥΦΑΝΤΗ ΑΝΝΑ |
HATTA, ΠΡΟΕΔΡΟΣ Γ΄ΤΕΛΩΝΗΣ |
15 |
ΣΤΑΜΠΟΥΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ |
ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Ε.Μ.Π |
16 |
KOΛΙΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ |
ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΛΕΡΟΥ |
lerosnews.gr