back to top
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Σπουδαίος αλλά και μοιραίος ο Αντετοκούνμπο στην ήττα από τους Ρόκετς

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑΣπουδαίος αλλά και μοιραίος ο Αντετοκούνμπο στην ήττα από τους Ρόκετς

Ο Greek Freak πέτυχε 36 πόντους, πήρε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, αλλά έκανε λάθη στο φινάλε.

Οι Μπακς έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι κόντρα στους Ρόκετς, αφού απώλεσαν διαφορά 8 πόντων στο τελευταίο τρίλεπτο, γνωρίζοντας την ήττα με 120-116. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκπληκτικός στο μεγαλύτερος μέρος του αγώνα καθώς πέτυχε 36 πόντους, πήρε 18 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ, αλλά στο φινάλε ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του.

Κι όμως τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα οι Μπακς βρέθηκαν στο +8 (104-112) με τρίποντο του Μίντλετον. Ακολούθησε όμως ένα μπλακ άουτ για την ομάδα του Μιλγουόκι. Οι Ρόκετς έτρεξαν ένα σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά με 113-112. Στα τελευταία 24 δευτερόλεπτα κι ενώ το σκορ ήταν 115-116 υπέρ των Μπακς χάρη σε καλάθι του Αντετοκούνμπο, όλα έγιναν λάθος. Ο Γιάννης έκανε φάουλ στον Γουέστμπρουκ (117-116), μια λάθος πάσα στη συνέχεια (119-116) και ένα ακόμη φάουλ στον Χάρντεν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 120-116.

Κι όμως αν δεν υπήρχαν τα λάθη στο φινάλε ο Γιάννης θα άγγιζε το τέλειο όπως καταδεικνύει η στατιστική του: 36 πόντους με 14/25 σουτ (2/5 τρίποντα), 6/9 βολές, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κόψιμο σε μόλις 33 λεπτά συμμετοχής.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-29, 62-54, 89-90, 120-116

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 11 (3/12 τρίποντα), Κόβινγκτον 15 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάουζ 16 (4), Γουέστμπρουκ 31 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χάρντεν 24 (3/12 τρίποντα, 11/13 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα), Γκριν 9 (3), ΜάκΛεμορ 9 (3), Ρίβερς 5 (1)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 36 (2 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 27 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 6 λάθη), Μ. Λόπεζ 23 (12 ριμπάουντ), Μάθιους 3 (1/6 τρίποντα), ΝτιΒιντσέντζο 9 (1/6 τρίποντα), Ιλιασόβα 2, Γουίλιαμς 4, Γουίλσον, Ρ. Λόπεζ 2, Χιλ 5 (1), Κόρβερ 5 (1), Μπράουν.