Nov 20, 2019 Last Updated 10:13, στις 20-11-2019

Τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών στα Δωδ/νησα – Oι σταυροί των 15 πρώτων στον νομό

Σχολιάστε το άρθρο
Κατηγορία: Δωδεκανησιακά νέα
Εμφανίσεις: 1219 φορές

H Nέα Δημοκρατία προηγείται με ποσοστό 31,62% έναντι του ΣΥΡΙΖΑ, που συγκέντρωσε το 24,39%, στις Ευρωεκλογές στα Δωδεκάνησα με καταμετρημένο το 54,59% των εκλογικών τμημάτων (226 από τα 414).

Πιο συγκεκριμένα σύμφωνα με τα στοιχεία που ανήρτησε μέχρι την 17.00 ώρα της Δευτέρας το Υπουργείο Εσωτερικών τα βασικά κόμματα έλαβαν στα Δωδεκάνησα:

ΚΟΜΜΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΨΗΦΩΝ
ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 31,62 17.544
ΣΥΡΙΖΑ 24,39 13.533
ΚΙΝΑΛ 10,8 6.005
ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ 6,03 3.346
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ 3,57 1.980
ΚΚΕ 3,34 1.856
ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ 2,22 1.233
ΜέΡΑ25 2,21 1.229
ΕΛΛΑΔΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ 1,53 850
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ 1,51 837
ΠΟΤΑΜΙ 1,33 740
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ 1,22 677

Σε ό,τι αφορά τους σταυρούς που συγκέντρωσαν οι υποψήφιοι στο 31,42% των τμημάτων αυτοί για τα 3 κόμματα που πλειοψήφισαν έχουν ως εξής για τους 15 πρώτους:

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΜΕΪΜΑΡΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 748
ΚΥΜΠΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 655
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 596
ΚΡΕΜΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΣΤΑΥΡΟΣ 544
ΣΠΥΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 453
ΒΟΖΕΜΠΕΡΓΚ – ΒΡΥΩΝΙΔΗ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ 416
ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 359
ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ – ΜΙΣΕΛ 348
ΖΑΓΟΡΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 305
ΚΥΡΤΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 276
ΑΜΥΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 220
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ 185
ΦΛΕΣΣΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΒΙΚΥ) 156
ΚΑΛΑΜΠΟΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 138
ΚΑΙΡΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 108

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ
ΚΟΥΝΤΟΥΡΑ ΕΛΕΝΑ 546
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 459
ΠΑΠΑΔΗΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 442
ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (ΣΤΕΛΙΟΣ) 323
ΚΟΥΡΟΥΜΠΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 305
ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΠΕΤΡΟΣ 293
ΓΕΩΡΓΟΥΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 290
ΑΓΓΕΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ 264
ΔΑΝΕΛΛΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 214
ΜΟΥΖΑΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 177
ΑΡΣΕΝΗ ΕΥΓΕΝΙΑ (ΤΖΕΝΗ) 138
ΠΛΟΥΜΠΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 127
ΚΟΥΝΕΒΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 124
ΧΡΗΣΤΙΔΟΥ ΡΑΛΛΙΑ 109
ΚΟΝΙΟΡΔΟΥ ΛΥΔΙΑ 106

Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ-ΚΙΔΗΣΟ-Ένωση Δημ. Εθνικής Μεταρρύθμισης Ε.Δ.Ε.Μ.-Ανανεωτική Αριστερά-Προοδευτικό Κέντρο-Κινήσεις Πολιτών)
ΝΙΚΗΤΙΑΔΗΣ Γεώργιος 661
ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ Νικόλαος 414
ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Νικόλαος 348
ΚΑΪΛΗ Ευδοξία-Εύα 281
ΚΑΜΙΝΗΣ Γεώργιος 204
ΑΡΝΑΟΥΤΟΓΛΟΥ Αθανάσιος (Σάκης) 78
ΜΠΟΥΡΑ Ευαγγελία (Εύα) 41
ΜAΛΛΙΩΡΗ Μινέρβα-Μελπομένη 36
ΚΑΛΛΗ Γεωργία 33
ΒΑΡΔΑΚΑΣΤΑΝΗΣ Ιωάννης 27
ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ Παναγιώτης 27
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Στέργιος-Γαβριήλ 27
ΚΑΠΟΥΝΗΣ Δημήτριος 26
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ Υπατία 26
ΜΩΡΟΥ Ισμήνη 26

Αναλυτικά ανά νησί τα έξι πρώτα κόμματα:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πηγή: dimokratiki.gr 


Πείτε κάτι εδώ...
Είστε επισκέπτης
Διαφορετικά σχολιάστε ως επισκέπτης με ψευδώνυμο
Φόρτωση σχολίου... Το σχόλιο θα ανανεωθεί μετά 00:00.

Γίνετε ο πρώτος επισκέπτης που θα σχολιάσει.

Βρείτε μας στο Facebook